klub/kino

Chléb a sůl

  • Datum: Čtvrtek 21. 9. 2023
  • Začátek: 19:00
  • Vstupné: 100 Kč / 80 Kč členové FK
Chléb a sůl

Polsko / 2022 / 99 min. / režie Damian Kocur

Líné léto na rozpáleném polském sídlišti, kde se dá jen bezcílně poflakovat, pochlastávat a posedávat u prodejny kebabu… Pro Tymoteusze je tohle všechno už jenom vzpomínka, kterou si přijíždí připomenout na prázdniny. Před sebou má vidinu hvězdné kariéry klavírního virtuóze a slavné koncertní síně po celém světě. Doma ho čeká lehce odtažitá matka, mladší bratr a kamarádi z mokré čtvrti, s nimiž musí zabít vlekoucí se čas léta. Pod panelovým ambientem pitek, drog, flirtů a rasistických provokací se ale pomalu rozeznívá temný tón, který věští blížící se tragédii.

Damian Kocur je režisér, scenárista a kameraman. Vystudoval Filmovou školu Krzysztofa Kieslowského v Katovicích a Filmovou školu v Lodži. Jeho celovečerní debut Chléb a sůl měl premiéru na MFF v Benátkách v sekci Horizonty, kde získal zvláštní cenu poroty.

Natočil několik krátkých filmů, z nichž Ještě je den (Dalej jest dzień) získal cenu za nejlepší krátký film na MFF v Terstu, Clermont-Ferrandu a v Krakově.  Film byl také zařazen do výběru 16ti evropských filmů usilujících o nominaci na Oscara a je jedním z jedenácti snímků z celého světa, které byly v uplynulém roce prezentovány v muzeu MoMA v New Yorku.