na/muziku

Martina Trchová & Trio

  • Datum: Středa 30. 3. 2022
  • Začátek: 19:00
  • Vstupné: 150 Kč / prvních 55 za polovinu
Martina Trchová & Trio

Martina Trchová & Trio – držitelé žánrové ceny Anděl 2016, CD Holobyt

Martina Trchová – zpěv, kytara, kazoo, Patrik Henel – kytary, zpěv, Radomír Polívka – kontrabas, Petr Chlouba – bicí, akordeon

Osobité autorské písně, výrazný hlas, jazzová i klasická kytara, hladivý tón kontrabasu a pestrá rytmika. To vše je Martina Trchová & Trio, které hraje vlastní tvorbu s Martininými texty a aranžemi na hranicích jazzu, blues, folku, latiny a šansonu. Texty mapují hloubku lidské duše, ale křehké výpovědi střídají i texty chrlené s hiphopovou kadencí.

Kapela vydala v tomto složení již dvě alba: Takhle ve mně vyjou vlci (2010, Indies MG) a v loňském roce Holobyt (2016, Indies MG).

Nové album Holobyt přináší 12 hudebně plnokrevných nadžánrových písní. Leitmotivem alba je hledání domova: a to jak domovského místa ve světě, tak uvnitř nás v sobě samých. „To zvláštní slovo holobyt nevnímám skepticky: je to prázdný prostor, který lze znovu zabydlet a vykročit někam dál. I lidem, kteří dávno někde bydlí, se někdy zachce revidovat, kam vlastně patří,” říká.

Všechny texty na albu napsala Martina Trchová, hudba vznikla ve spolupráci Martiny a kytaristy Patrika Henela, aranžmá jsou dílem celé kapely.

Biografie

Martina Trchová (*1983) se na českých pódiích se pohybuje od svých sedmnácti let. V celostátních soutěžích získala několik ocenění za svou autorskou tvorbu a v roce 2005 jí vydavatelství Indies Records vydalo debutové album Čerstvě natřeno. Na své prvotině spolupracovala např. s kontrabasistou Františkem Rabou, akordeonistou Máriem Bihárim, kytaristou Janem-Matějem Rakem, Zdeňkem Vřešťálem či Vítem Sázavským. Stálou souputnicí jí po 10 let byla flétnistka a zpěvačka Karolina Skalníková.

Patrik Henel (*1973) je absolventem kytarové třídy Milana Tesaře na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. V kytarovém duu s Jiřím Reitermanem natočil dvě alba, interpretaci renesanční hudby se věnoval v duu s Pavlou Fendrichovou (zpěv), vlastní autorskou tvorbu prezentoval s Barborou Kouklíkovou (zpěv). V současné době se podílí na projektu jazzové hudby se skladatelkou Ivanou Fitznerovou ( Ivana Fitznerová kvintet) a klasické hudby se Simonou Draper a Davidem Wurczelem ( Classic Guitar Band)

Radomír Polívka (*1974) je kontrabasista samorost. Prošel různými žánry v kapelách Musica Budula (folklore-jazz trio), Šantré a Lístek (folk), Ragamala (ambientní improvizovaná hudba).

Petr Chlouba (*1961) je absolvent oboru bicí nástroje na Státní konzervatoři v Praze. Spolupracoval se souborem Agon, s několika symfonickými orchestry, s freejazzovým Trijem a s Originálním pražským synkopickým orchestrem. V současné době je také členem kultovní skupiny Jablkoň.

Fotogalerie
  • Martina Trchová & Trio
  • Autor: Malá scéna