dokument/kino

Jiří Suchý – Lehce s životem se prát

  • Datum: Středa 11. 12. 2019
  • Začátek: 18:00
  • Vstupné: 50 Kč
Jiří Suchý – Lehce s životem se prát

Česko / 2019 / 102 min. / Režie: Olga Sommerová

Málokterá osobnost české kultury ovlivnila svým všestranným talentem během šedesáti let své tvůrčí dráhy tolik generací, jako se to podařilo dnes už legendárnímu Jiřímu Suchému. Divadelník, hudebník, textař, básník, skladatel, spisovatel, filmař, grafik, výtvarník, divadelní režisér, sběratel a vůbec muž devatera řemesel – to vše byl a stále je Jiří Suchý, jehož životní příběh zachytila ve svém dokumentu Olga Sommerová.

Málokdo si uvědomuje, jak ojedinělou stopu zanechal Jiří Suchý v kulturním a společenském životě české společnosti. Jiří Suchý během šedesáti let uvedl v Semaforu 97 her, napsal texty k 1 400 písním a hudbu k 500 písním, které od té doby zlidověly. Svými písňovými a divadelními texty úžasně obohatil český jazyk.

O Jiřím Suchém byly už v minulosti natočeny filmy, které se zaměřovaly spíše na konkrétní mezníky jeho divadelní tvorby. Film Jiří Suchý – Lehce s životem se prát se víc věnuje umělcovu životu. Chce ukázat atraktivní životopisný a tvůrčí portrét Jiřího Suchého jinak, než jak byl doposud prezentován. V celovečerním dokumentu by neměly chybět nejslavnější hity z éry Jiřího Šlitra, půvabné svou nenapodobitelnou estetikou a výbornou výtvarnou hodnotou a další půvabné záběry, po nichž režisérka pátrala v televizních, filmových ale i soukromých archívech.

Beseda s režisérkou filmu.

Fotogalerie
  • Jiří Suchý, beseda Olga Sommerová
  • Autor: Malá scéna