na/muziku

Nocz quartet

  • Datum: Pondělí 7. 10. 2019
  • Začátek: 19:00
  • Vstupné: 150 Kč
Nocz quartet

NOCZ

Osobitý charakter hudbě norsko-české formace udává interpretace skladeb norského trumpetisty Didrika Ingvaldsena, které kombinují současné trendy v experimentálním jazzu s klasickými free jazzovými postupy a tradičním obsazením kapely ve složení trubka, saxofon, kontrabas a bicí. Typická je velmi energická hra s výraznými dynamickými zlomy, kombinace prokomponovaných pasáží s volnými plochami, výrazná melodika, významná práce s rytmem v kompoziční práci i kolektivní improvizace.

Lídrem této norsko-české formace je trumpetista a skladatel Didrik Ingvaldsen. Působí současně na jazzových experimentálních scénách v Norsku, Berlíně a New Yorku, má za sebou vydání dvou desítek alb s autorskou hudbou, je autorem mnoha kompozic pro nejrůznější ansámbly od duet po symfonický orchestr. Původem norský bubeník Dag Magnus Narvesen žije v Berlíně, kde je lídrem vlastního oktetu a kromě dalších hudebních aktivit zde spolupracuje s legendou evropské jazzové avantgardy Alexanderem Von Schlippenbachem.

Brněnský saxofonista Radim Hanousek je členem řady jazzových formací, ale věnuje se také soudobé hudbě ve vlastním autorském projektu Dust in the Groove. Kontrabasista Marian Friedl (1979) je vedle svých jazzových aktivit znám také z prostředí moravské world music (za své album Beránci a vlci získal hudební cenu Anděl 2017).

Kvartet NOCZ existuje již 10 let, vydal 4 alba (druhé z nich s Ivou Bittovou), koncertoval po celé České republice a v řadě zemí Evropy (Německo, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Velká Británie, Norsko). Na poslední album Sailor on dry Land (Hevhetia 2019) přizvalo kvarteto experimentální pěvecký sbor. Inspirací ke vzniku tohoto alba byla Didriku Ingvaldsenovi poezie španělského surrealistického básníka Rafaela Albertiho (1902-1999).

Kromě Ivy Bittové kvarteto spolupracuje s norskou zpěvačkou Elisabeth Nygård a výraznými představiteli berlínské avantgardy (Tobias Delius, Rieko Okuda, Nikolas Neuser) a českého progresivního jazzu (Marcel Bárta, Michal Wróblewski, Jan Jirucha, Tomáš Hobzek).

http://www.nocz.eu/

http://www.facebook.com/nocz.eu

Fotogalerie
  • Nocz quartet
  • Autor: Malá scéna