jiné/kino

Kočébrování 2014: Cykly

  • Datum: Pátek 22. 5. 2015
  • Začátek: 19:00
  • Vstupné: 50 Kč / studenti 30 Kč
Kočébrování 2014: Cykly

V létě 2014 vyrazili divadelníci na třítýdenní kočování s kloboukem a hrou o našich lidových zvyklostech do východního Turecka. Dostali se do měst i vesniček, kam divadlo dosud nezavítalo. Dokument z cesty o setkání zcela odlišných kultur přijedou představit sami divadelníci a režisérka dokumentu. Krom zajímavých zážitků a myšlenek uslyšíte také harmoniku v podání skvělé místní divadelnice a hudební skladatelky Terezy Koláčkové. 

Divadlo KočéBR a studenti Divadelní fakulty JAMU vyrazili 25. července 2014 na téměř třítýdenní divadelní pouť po vsích ve východním Turecku, kde zkoumali univerzálnost divadelní komunikace v jazykově a kulturně odlišném prostředí.

Prostřednictvím inscenačního tvaru nazvaného Cykly, který využíval české lidové tradice, zvyklosti a písně a věnoval se obecným lidským tématům (narození, křest, svatba, smrt apod.), byly zkoumány možnosti divadelní komunikace v kraji divadlem takřka nedotčeném. Výzkum přímo navázal jednak na divadelní projekty uskutečňované režisérem Vítězslavem Větrovcem ve vsi Velká Lhota na Vysočině, v nichž ohledává a z paměti zdejších obyvatel vyzdvihuje místní lidové obyčeje a zvyklosti, a jednak na předchozí ročníky projektu KočéBRování.

Výběr zahraniční oblasti nebyl náhodný – Turecko (a zejména jeho východ) představuje geograficky nejbližší a současně kulturně nejodlišnější lokalitu – je odlišné nejen jazykově a kulturně, ale rovněž nábožensky a sociálně. Účastníci divadelně-antropologického výzkumu tedy byli vystaveni naprosto jiným podmínkám, než na které byli ve své předchozí činnosti (čtyři ročníky kočování po Českomoravské vrchovině, sedm ročníků uvádění inscenací ve Velké Lhotě) zvyklí. Záměrem výzkumu je tedy rovněž radikální přehodnocení dosavadních zkušeností a pokus o ohledání univerzálního divadelního jazyka.

Vedle herců divadla KočéBR a studentů Divadelní fakulty JAMU se projektu rovněž účastnila herečka Rebeca Izquierdo (Španělsko) a herec Ibrahim Volga Mengü (Turecko).

Cykly

Scénář a režie: Vítězslav Větrovec

Dramaturgie: Marek Hlavica

Scénografie: Natálie Pelcová

Hudba: Tereza Koláčková

Produkce: Vítězslav Větrovec

Účinkovali: Tereza Slámová, Veronika Lazorčáková, Tereza Koláčková, Rebeca Izquierdo, Ibrahim Volga Mengü, Vojtěch Johaník, Robert Mikluš a Jan Neugebauer

Navštívená města a vsi (v termínu od 25. července do 15. srpna 2014):

Çerme, Akbaba, Suveren, Berzihan, Sabusatan, Devetaş, Başköy, Başgedikler, Yalinkaya, Taşköprü

Více zde: http://kocebr.webnode.cz/kocebrovani/kocebrovani-2014-cykly/

Vytvořte si vlastní stránky zdarma: http://www.webnode.cz