výtvar/no.621

PAN nebo PES

  • Od: Neděle 11. 1. 2015 19:00
  • Do: Neděle 1. 2. 2015 1:00
PAN nebo PES

Petr Wagenknecht

První fotoaparát jsem dostal od Ježíška asi v 8 letech, byl to Etjug sovětské výroby. Tenhle dárek vzbudil můj první zájem o fotografii.

V letech 1998 - 2007 jsem pracoval jako fotoreportér Deníku. V roce 2008 jsem v Ústí nad Orlicí otevřel vlastní ateliér zaměřený na portrétní a reklamní fotografii.

Mezi mé největší profesní úspěchy patří ocenění Czech Press Photo 2013 – 1. cena v kategorii sport a Czech Press Photo 2007 - třetí místo v kategorii aktualita. Vážím si zastoupení v publikacích Poslední kniha století z roku 2000 a Jeden den v životě České republiky z roku 2007. I účasti mezi pěti finálovými fotoprojekty evropské soutěže Regiostar 2011 vyhlášené Evropskou komisí.

Dokumentární fotografii považuji za nejkrásnější fotografickou disciplínu. Pokud má navíc i výtvarnou stránku, zajímavou kompozici, harmonii či napětí… Když něco nevysloveného je „ve vzduchu“… Velice důležitý je pro mě humor ve fotografii. Prostřednictvím fotografického obrazu rád  sleduji vztahy lidí, jejich vzájemné kontakty. Jsem vyznavačem čistého a jednoduchého přístupu.

U svatebních fotografií se snažím skloubit dokumentární přístup, kde chci být pouze pozorovatelem, a stylizovaný portrét, kdy do děje musím zasáhnout. Mojí největší ambicí zůstává to, aby snímky byly nejen působivé po estetické stránce, ale hlavně přirozené. Jsem si vědom, že jde o důležitý den v životě svatebčanů, a vážím si toho, že mám jejich důvěru.

Jsem členem mezinárodní asociace svatebních fotografů Fearless Photographers: http://www.fearlessphotographers.com/photographers.cfm?locationID=131&photogID=3071&petr-wagenknecht

Pokud fotím lidi v ateliéru, mým zájmem je udělat fotografie, které přinesou zákazníkům radost. Nemyslím tím podbízivost, ale nacházení cesty k výsledku, který je společným dílem. Většina lidí není zvyklá stát před fotoaparátem, a proto chci, aby se cítili pokud možno příjemně. Myslím, že nelámu věci „přes koleno“ a snažím se o pohodu, která se snad projevuje na výsledku.

Aktuální příspěvky můžete sledovat na mém novém BLOGU, kde se snažím popisovat jednotlivé práce z posledního období, jako jsou například svatby a rodinné foto: http://blog.wagenknecht.cz/

Fotogalerie